Summit Academy High School

Skip to main content
Mobile Menu
About Us » Student Recognition

Student Recognition

Student Accomplishments and Recognition

 

We are so proud of the accomplishments made by our Summit Academy High School students!  Listed below are just some of our student achievements:

 

2017-2018

  • Micah Gustafson signs letter of intent to play women's basketball for Snow College on an athletic scholarship.
  • Jericha Fox signs letter of intent to play soccer for Midland University on an Honors Program scholarship. 
  • James McMahon is awarded the Utah Flagship Scholarship from the University of Utah.
  • Jay Gilson signs letter of intent to play basketball for Pierce College on an athletic scholarship.
  • Graduate Emily Addison Helps Propose Bill SB 0057 "Police Service Animal Amendments," that would change the penalty for knowingly killing a police K-9 from a third-degree felony to a second-degree felony. 
  • Summit Academy High School receives first place for Outstanding HOSA (Health Occupations Students of America) chapter and receives the distinction of being a Gold Chapter member during the HOSA Spring Leadership Competition. In the Forensic Medicine competition, the team of Echo Booth and Jericha Fox took first place, while the team of Andy Simonson and Michael Mooney took third place.
  • Our students score in the top 2.5% on the PSAT/NMSQT among all Hispanic and Latino test-takers in region. As a result, student Esther Santos is invited to participate in the National Hispanic Recognition Program (NHRP).
  • Debate team wins State Championship for fourth consecutive year, Regional Championship for fifth consecutive year and Sundance District of National Speech and Debate Association.
  • Cheer squad wins 3A Region and State championship.
  • Schyler Hooper commits to play Baseball at Barstow Community College.
  • Johan Boer took 1st place in the 100 Backstroke and 2nd in the 200 Freestyle at the 3A State Swimming Meet.
  • Jesse Hooper signs letter of intent to play football for University of Wyoming on a full-ride scholarship.
  • Eleven SAHS students make 3A Football All-State Teams
  • Micah Gustafson is the first McDonald's All American Nominee for SAHS (girls basketball).
  • Aurianna Luker wins the Larry Lott Acting Award.
  • Aaron Bailey named top performer of week 3 for 3A Football.
  • Boys Basketball takes 2nd in Region.
  • Girls Basketball takes 4th in Region.
 
 

2016-2017

  • Chelsey Drury signs letter of intent to play basketball for Central Wyoming College.
  • Tryston Peery and Isaac Hamilton sign letter of intent to play football for Rocky Mountain College (Tryston) and Dixie State University (Isaac).
  • Debate team wins both Region 16 and State Championship for 2A division.
  • Bryan Williams and Walker Eads are Semi-Finalists for Sterling Scholar in their categories.
  • Emily Addison was runner-up for Sterling Scholar in Skilled Science.
  • Football team wins Region.
  • Cheer squad takes 2nd in state championship.
  • Ryann Timm wins MaxPreps/NSCAA girls soccer player of the week.
  • Students reached their goal of raising $9000 to help build a school for deaf and hearing impaired children in the Dominican Republic through Project Andy for the annual Bears Give Back fundraiser

 

 

2015-2016

  • Ashlie Cordero signs letter of intent to play softball for Southern Virginia University.
  • Antonio Vazquez scores in the top 5% in the country on the PSAT.
  • Debate team wins both Region 16 and State Championship for 2A division.
  • Boys Basketball team win first 2A state championship.
  • Girls Basketball team takes 3rd in 2A state championship.
  • Cheer squad takes 3rd in state championship.
  • During the Bears Give Back fundraiser, students raised $7,705 for the Hser Ner Moo immigrant and refugee community center to help purchase updated educational supplies and equipment.

 

 

 2014-2015

  • Zach Scott awarded basketball scholarship to Westminster College.
  • Alexa Bertagnolli wins Sterling Scholar State runner-up in Science.
  • Shenae Anderson is accepted into Juilliard School of Music.
  • Jason Crandall awarded full scholarship to Westminster College.
  • Carter Pruetz awarded National Merit Scholar finalist.
  • Spencer Fox and Josh Augenstein win 1st place in duo scene at State Drama Competition.
  • Hagan Hines awarded football scholarship to Dakota State University.
  • Morgan VanderVeen and Keith Barney take 1st in State for Public Forum Debate.
  • Varsity Football team takes 2nd in State Championship tournament.
  • Caitlin Sullivan placed 4th in Monologues at the Utah Shakespeare Competition.
  • Morgan VanderVeen receives full scholarship in Debate to the University of Utah.
  • Elsja Mecham awarded State Champion in the 100m and 300m hurdles and sets state record in the 300m hurdle.
  • Celesta Nielsen’s short story, “Seeing”, awarded honorable mention in Utah Valley University’s 2015 High School Writing Contest.
  • Debate takes 1st place at the state tournament.
  • Frances Floresca wins Sterling Scholar Award for Vocal Performance
  • Carolina Costa, Gavin Rindlisbacher and Olivia Wallgren participate in All-State Choir.
  • Kaleb Lucero, Zach Zhang, Elijah Fischer, Francis Floresca and Olivia Wallgren performed in Honor Choir.

 

2013-2014

  • Varsity Girls win the 2A state soccer tournament.
  • Debate takes 2nd place at the state tournament.
  • Morgan Fox was awarded National Merit Scholar finalist.
  • Tyler Lancaster placed 4th during the 2A state wrestling competition in the 220 weight classification.
  • Caroline Anderson placed 3rd in the state drama competition.
  • Aubrey Larson received the Association for Women Geoscientist Award at the CUSEF Science Fair.
  • During "Bears Give Back" students raised over $5,000 to purchase backpacks for The Road Home (local homeless shelter.)
  • Five students qualified as National Merit Scholars.

 

2012-2013

  • Blake Sasine placed 3rd during the 2A state wrestling competition in the 170 weight classification.
  • One student qualified as a National Merit Scholar.

 

 2011-2012

  • Varsity Boys win first place in the 2A regional basketball tournament.
 

UHSAA Academic
All-State Honorees:
 
2017-2018
  • Jesse Hooper, Football
  • Andrew Simonson, Wrestling
  • Gerritt Vander Linden, Boys Basketball and Baseball
  • Hope Richardson, Softball
 
2016-2017
  • Walker Eads, Boys Cross Country and Boys Soccer
  • Bryan Williams, Boys Cross Country and Boys Soccer
  • James Walker, Football and Wrestling
  • Kiera Glodowski, Girls Basketball and Softball
  • Joshua Augenstein, Boys Soccer
  • Josiah Saunders, Boys Tennis
  • BriAnna Sperry, Girls Track and Field
  • Alexandra Perkins, Softball
 
2015-2016
  • Jaeme Lynn Thomae, Girls Tennis
  • Chandler Thomas Brown, Boys Golf
  • Olivia E. Mooney, Girls Basketball
  • Ashlie Cordero, Softball
 
2014-2015
  • Gabriel Christian Saunders, Boys Track and Field and Boys Tennis
  • Mallory Bangerter, Girls Swimming
  • Jason Douglas Crandall, Boys Tennis
  • Jordan Lee Heaton, Boys Tennis
  • Garrett Kingsley Jensen, Boys Soccer
  • Derek Muir, Boys Golf
 
2013-2014
  • Morgan Fox, Girls Soccer and Girls Basketball
  • Christine Olds, Girls Golf
  • Megan Simonson, Girls Golf
 
2012-2013
  •  Stephen Crandall, Boys Golf and Boys Basketball